"Owocowo-warzywne dni
w naszym przedszkolu"

W każdej grupie wiekowej w okresie jesiennym są prowadzone zajęcia o owocach i warzywach.  Celem zajęć było zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe owoców i warzyw oraz kształtowanie nawyku spożywania ich w różnej postaci.

02 października w grupie Krasnoludków odbył się Dzień Marchewki. Tego dnia dzieci były ubrane na pomarańczowo i cała sala była wystrojona w tym kolorze. Przedszkolaki  porównywały wielkość marchewek, wyróżniały ją wśród innych warzyw oraz szukały jej po sali bawiąc się w Marchewkowych detektywów. Odtańczyły taniec do piosenki "Urodziny Marchewki" oraz każdy wykonał portret marchewki. Na koniec odbyła się uroczysta degustacja MARCHEWKI w kilku postaciach-gotowanej, surowej, soku i oczywiście na deser ciasto marchewkowe. Był to dzień wyjątkowy bo zupełnie Marchewkowy.

W Kubusiach Puchatkach był "Owocowy piątek" - dzieci poznawały owoce za pomocą dotyku, smaku. Omawiały ich wygląd, kolor, kształt. Następnie robiły zdrowe witaminowe szaszłyki, które z ochotą zjadły. Odbył się też "Dzień Marchewki", dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo, dostały też marchewkowe czapeczki. Dzieci miały marchewkowe zabawy i zadania. Po czym nastąpiła degustacja soku z marchwi i chrupanie surowej marchewki i marchewwkowego ciasta.

W poniedziałek, 25 września,  dzieci z grupy "Tygrysków" obchodziły DZIEŃ OWOCÓW. Tego dnia dziewczynki przyszły ubrane na czerwono (kolor jabłka), a chłopcy na zielono (kolor gruszki). Celem zajęć i wspólnej zabawy było zachęcenie dzieci do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i gruszek z powodu ich walorów zdrowotnych i odżywczych.
 Na początku zajęć omówiliśmy wygląd poszczególnych owoców, a następnie je dokładnie umyliśmy. "Tygryski" poznawały owoce za pomocą różnych zmysłów – po dotyku, węchu i smaku. Następnie wykonywały prace zespołowe: chłopcy na dużych arkuszach papieru wypełniali wspólnie kontury gruszki, a dziewczynki jabłka.
 Mamy nadzieję, że poprzez takie zajęcia dzieci będą chętniej spożywały wszelkie owoce.

W czwartek, 5 października, w sali Tygrysków królowały owoce. Wszystkie przyniesione przez dzieci owoce zostały wykorzystane do zrobienia kolorowych i bardzo zdrowych, owocowych szaszłyków. Każde dziecko najpierw dokładnie umyło wybrane przez siebie owoce, a następnie stworzyło witaminową kompozycję nadziewając je na patyczki. Wszystkim bardzo smakowały własnoręcznie wykonane przekąski, a ilością zjedzonych szaszłyków niektóre dzieci nas zaskoczyły i to te, które generalnie są niejadkami.
Na zakończenie tygryski poczęstowały inne grupy szaszłykami zachęcając je do częstego spożywania owoców.

16 października przedszkolaki z grupy Smerfów obchodziły "ŚWIATOWY DZIEŃ CHLEBA". Tego dnia dzieci poznały etapy powstawania chleba - "Od ziarenka do bochenka".
Oglądały różnorodne świeże, pachnące i kruche pieczywo. W tym dniu przyniosły do przedszkola akcesoria potrzebne do robienia kanapek.Własnoręcznie wykonały zdrowe, pyszne i kolorowe kanapeczki. Smakowały wybornie!!! Wykonane przez dzieci kanapki próbowali i podziwiali rodzice.