"Przedszkolne przygotowania
do Świąt Bożego Narodzenia"

Okres przedświąteczny to w naszym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. Nauczycielki na różne sposoby przekazują dzieciom znajomość bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów.Opowiadają dzieciom o świątecznych zwyczajach i tradycjach. Wyjaśniają, dlaczego przy wigilijnym stole powinno pojawić się miejsce dla wędrowca lub skąd się wziął zwyczaj serwowania 12 potraw. Wychowawczynie często zadają dzieciom "zadania domowe", polegające na wypytywaniu rodziców o świąteczne zwyczaje i tradycje, jakie panowały w ich domach.W świąteczny nastrój wprowadza nas pięknie wystrojona choinka i dekoracje na holu przedszkolnym i w poszczególnych salach zajęć.Od poniedziałku w naszym przedszkolu ruszył kiermasz bożonarodzeniowy. Stoisko prezentuje się imponująco. Niepowtarzalne ozdoby świąteczne są dziełem rąk dzieci, nauczycielek oraz rodziców, którym szczególnie dziękujemy za pomysłowość i znaczne wzbogacenie naszego stoiska. Każdy znajdzie coś dla siebie, by w czasie Świąt poczuł się jak w niebie.Serdecznie wszystkich zapraszamy i na hojność liczymy.Cały dochód zostanie przeznaczony na zakup urządzenia do popcornu lub waty cukrowej. Do Świąt przygotowujemy się w bardzo szczególny sposób, ponieważ dzieci uczą się nowych wierszy, piosenek, kolęd oraz przygotowują specjalne – świąteczne przedstawienie dla swoich rodzicówJasełka to duże wydarzenie, do którego dzieci z grup 5-latków przygotowują się od dłuższego czasu.Choinka, prezenty, Mikołaj to główne motywy grudniowych prac plastycznych. Przedszkolaki wykonują świąteczne ozdoby - łańcuchy, proste stroiki, kartki świąteczne. Bardzo ważnym elementem jest ubieranie przedszkolnej choinki! Przedszkolaki  wspólnie z nauczycielkami dekorują drzewko - zazwyczaj z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej ozdób.Święta w przedszkolu to jednak nie tylko prace plastyczne, ale także czas na pieczenie pierniczków. W dniu 13 grudnia w grupie "Krasnali"  z pomocą pani Dyrektor dzieci sprawnie i bez trudu poradziły sobie z wypiekami. Maluchy mieszały składniki, ugniatały i wałkowały ciasto. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów: choinek, aniołków, dzwoneczków, reniferów, gwiazdeczek przy pomocy foremek. Następnie pierniczki piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu unosił się zapach pieczonych ciasteczek, który wprawiał wszystkich w świąteczny nastrój. Są pyszne, ale zostawiliśmy trochę na Wigilię.
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Magiczny czas rodzinnych Świąt. My w przedszkolu jesteśmy gotowi, a jak Państwo?

Henryka Garstka